Fenerbahçe’nin yeni başkanı Ali Koç oldu

Fenerbahçe'nin yeni başkanı Ali Koç oldu

Fenerbahçe Spor Kulübü Seçimli Olağan Genel Kurulu'nda 16.092 oy alan Ali Koç sarı-lacivertli kulübün 37. başkanı oldu. Fenerbahçe'nin tarihi kongresinde açılan ilk sandıkların ardından Ali Koç'tan büyük fark yediğini öğrenen Aziz Yıldırım, stadı resmi sonuçları beklemeden erkenden terk etti. Fenerbahçe'nin olağan genel kurulunda yapılan seçimlerde Ali Koç'a büyük farkla yenilen Aziz Yıldırım'ın 20 yıllık başkanlık dönemi sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ali Koç'u tebrik etti

04 Haziran 2018 - 09:35 - Güncelleme: 04 Haziran 2018 - 09:50

Fenerbahçe'nin yeni başkanı Ali Koç oldu

Giriş Tarihi: 3.6.2018 20:56 Güncelleme Tarihi: 4.6.2018 09:17
Fenerbahçe'nin yeni başkanı Ali Koç oldu ile ilgili görsel sonucu

Fenerbahçe Spor Kulübü Seçimli Olağan Genel Kurulu'nda 16.092 oy alan Ali Koç sarı-lacivertli kulübün 37. başkanı oldu.

Fenerbahçe'nin yeni başkanı Ali Koç oldu
Fenerbahçe'de Ali Koç dönemi..
Fenerbahçe Spor Kulübü Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın ikinci gününde oy kullanma ve sayma işlemleri tamamlandı.

ALİ KOÇ BAŞKAN OLDU

Fenerbahçe Spor Kulübü Seçimli Olağan Genel Kurulu'nda 16.092 oy alan Ali Koç sarı-lacivertli kulübün 37. başkanı oldu.

Ali Koç kongre üyelerini selamladı

AZİZ YILDIRIM'A FARK ATTI

Seçimi kaybeden Aziz Yıldırım ise 4644 oy aldı. Yeni başkan Ali Koç, Aziz Yıldırım'a 11.448 bin oy fark atarak zafere ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ali Koç'u tebrik etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fenerbahçe Kulübü Başkanlığına seçilen Ali Koç'u tebrik etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ali Koç'u tebrik etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16092 oy alarak Fenerbahçe'nin yeni başkanı olan Ali Koç'u kutladı.

ALİ KOÇ'A TEBRİK TELGRAFI

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, Fenerbahçe Kulübünün Seçimli Olağan Genel Kurulu'nda başkanlığa seçilen Ali Koç'a tebrik telgrafı gönderdi.

Öte yandan Ali Koç'un başkanlığını ezeli rakipleri Beşiktaş ve Galatasaray da resmi sitelerinden yaptıkları açıklamlalarla tebrik ettiler.

GALATASARAY VE BEŞİKTAŞ DA TEBRİK ETTİ

Galatasaray'ın resmi sitesinden yapılan açıklama şöyle;

"Fenerbahçe Spor Kulübü Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda başkan seçilen Sayın Ali Koç'u kutlar, bu seçimin Türk Sporuna hayırlı olmasını dileriz."

Beşiktaş'ın resmi sitesinden yapılan açıklama şöyle;

"Fenerbahçe Spor Kulübü Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı'nda Ali Koç’un oy çokluğuyla Başkanlık görevine seçildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Ezeli rakibimiz, ebedi dostumuz Fenerbahçe’ye başkan seçilen Ali Koç ve Yönetim Kurulu arkadaşlarına görevlerinde başarılar dileriz."

Aziz Yıldırım stadı terk etti

Fenerbahçe'nin tarihi kongresinde açılan ilk sandıkların ardından Ali Koç'tan büyük fark yediğini öğrenen Aziz Yıldırım, stadı resmi sonuçları beklemeden erkenden terk etti.

Aziz Yıldırım stadı terk etti
Fenerbahçe kongresinde resmi sonuçlar açıklandı. 38 sandık sonunda Ali Koç sarı-lacivertli ekibin yeni başkanı oldu.

AZİZ YILDIRIM STATTAN AYRILDI

Aziz Yıldırım, ilk sandık sonuçlarının ardından büyük farkla geride olduğunu öğrenmesiyle seçimin yapıldığı Fenerbahçe Ülker Arena Stadı'ndan ayrıldı. 

Yıldırım'ın erkenden ayrıldığı seçimlerin sonucunda Ali Koç, 16092 oy alarak sarı-lacivertli ekibin 37.başkanı oldu.

20 yıllık başkanlık dönemi sona eren Aziz Yıldırım ise 4644 oy alabildi.

Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe'deki 20 yılı

Fenerbahçe'nin olağan genel kurulunda yapılan seçimlerde Ali Koç'a büyük farkla yenilen Aziz Yıldırım'ın 20 yıllık başkanlık dönemi sona erdi.

Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe'deki 20 yılı
Fenerbahçe'ye 1998 yılında başkan olan Aziz Yıldırım, 20 yıllık ezeli rakibi Galatasaray'ın 9 lig şampiyonluğunu gördü. Yıldırım bu süreçte takımına 6 lig şampiyonluğu kazandırdı.

FUTBOLDA 6 ŞAMPİYONLUK 13 KUPA

Sarı-lacivertli kulübün başkanı, görev süresi boyunca futbolda 6 kez şampiyonluk sevinci yaşadı.

Fenerbahçe'de profesyonel dönemde en fazla şampiyonluk yaşayan başkan olan Yıldırım, 2000-2001, 2003-2004, 2004-2005, kulübün 100. yılı olan 2006-2007, 2010-2011 ve 2013-2014 sezonlarında takımının şampiyonluğunu gördü. Aziz Yıldırım'ın başkanlık yaptığı 20 yılda Fenerbahçe Futbol Takımı, Süper Lig'de 10 kez ikinci, 2 kez üçüncü, 2 kez dördüncü, 1 kez de altıncı sırayı aldı. 

Sarı-lacivertli futbol takımı, Aziz Yıldırım döneminde 13 kupa kazandı. Fenerbahçe, Yıldırım döneminde 6 lig şampiyonluğu, üç TFF Süper Kupa, iki Türkiye Kupası, birer Başbakanlık ve Atatürk Kupası'nı müzesine götürdü.

DEVLER LİGİ'NDE ÇEYREK FİNAL

Ayrıca Yıldırım döneminde Fenerbahçe Futbol Takımı, Avrupa kupalarındaki en başarılı dönemini yaşadı. 2007-2008 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale çıkan sarı-lacivertli ekip, 2012-2013 sezonunda da UEFA Avrupa Ligi'nde yarı final oynayarak kulüp tarihinde ilklere imza attı.

Yıldırım döneminde önemli başarılar elde eden sarı-lacivertli futbol takımı ancak son yıllarda eski dönemlerini aratıyor. Yaklaşık 10 yıldır UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılamayan Fenerbahçe, 4 sezondur da kupa kaldıramıyor.

GALATASARAY'IN 9 ŞAMPİYONLUĞUNU GÖRDÜ

20 yıllık görev süresi boyunca Galatasaray'ın başarılarının gölgesi altında kalan Yıldırım, ezeli rakibinin tam 9 lig şampiyonluğunu gördü. Yıldırım futbol dışındaki branşlarda ise başarılı bir yönetim sergiledi.

EUROLEAGUE'DE ZİRVEYE ÇIKTI

Aziz Yıldırım, erkek basketbol takımına yaptığı yatırımın meyvesini hem Türkiye hem de Avrupa'da aldı. Ülker'le 2006 yılında birleşerek 16 yıl aradan sonra kulübün 100. yılında 2007'de şampiyonluğa ulaşan Fenerbahçe, Avrupa Ligi A lisansı da alarak bu arenada boy gösterdi.

Avrupa'nın en başarılı ve kariyerli başantrenörü Zeljko Obradovic'i 2013 yılında takımın başına getiren Yıldırım, erkek basketbol takımıyla ligde 7 kez şampiyonluk sevinci yaşadı. Fenerbahçe, erkek basketbolunda tarihinde 8 şampiyonluğun 7'sini Yıldırım döneminde elde etti.

Sarı-lacivertliler, 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017'nin ardından bu sezon da THY Avrupa Ligi'nde Dörtlü Final oynadı. İlk sezonunda 4. olan Fenerbahçe, ikinci sezonunda finalde kaybetti. Obradovic yönetimindeki sarı-lacivertli ekip, 2016-2017 sezonunda ise Türkiye'ye Avrupa basketbolunun kulüpler düzeyindeki en prestijli kupası olan THY Avrupa Ligi şampiyonluğunu getirdi. Sarı-lacivertliler, bu sezon ise finalde Real Madrid'e kaybederek THY Avrupa Ligi'ni ikinci bitirdi.

Ayrıca erkek basketbol takımı Yıldırım döneminde 4 Türkiye Kupası, 4 kez de Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı müzesine götürdü. Kadın basketbol takımı ise tarihinde kazandığı 35 kupayı da Aziz Yıldırım döneminde aldı. Kadın takımı Yıldırım döneminde 13 lig şampiyonluğu, 11 Türkiye Kupası, 11 Cumhurbaşkanlığı Kupası elde etti. Kadın basketbolcular FIBA Kadınlar Avrupa Ligi'nde son 6 yılda ise 3 kez ikinci, 1 kez üçüncü, 2 kez de dördüncülük yaşadı.

TESİSLEŞMEDE ÖNEMLİ İŞLERE İMZA ATTI

Aziz Yıldırım'ın başkanlığı döneminde hayata geçirilen tesisler ön plana çıktı. Ali Şen döneminde Samandıra'da Futbol A Takımı için başlayan tesis inşaatı, Aziz Yıldırım döneminde hızlandırılarak tamamlanırken, yeni ismiyle Ülker Stadı da yenilenerek 50 bin 509 kişilik koltuk kapasitesine çıkarıldı.

İstanbul Ataşehir'deki Ülker Spor ve Etkinlik Salonu, Ankara Gölbaşı İncek mevkiindeki Fenerbahçe Kulübü Türk Telekom Ankara Tesisleri ve Düzce Topuk Yaylası Tesisleri de Yıldırım döneminde yapıldı. Vefa Küçük tarafından Fenerbahçe Burnu'nda yaptırılan kulüp yönetim binası, yenilenerek,"Fenerbahçe Kulübü Konuk Evi" olarak 7 Ocak 2009 tarihinde hizmete girdi.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'ndaki Fenerbahçe Kulübü Müzesi de 19 Ekim 2005 günü hizmete açıldı. Yıldırım döneminde geçen yıllarda başlatılan "1 Milyon Üye" projesi kapsamında birçok ilde araziler alındı. Ayrıca kurulması için yoğun çaba harcanan Fenerbahçe Üniversitesi de kuruldu ve bu yıl bazı bölümlerde eğitim ve öğretime başlanacak.

VOLEYBOLDA TARİHİ BAŞARILAR

Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı, Aziz Yıldırım döneminde tarihi başarılara imza attı.

2010 yılında dünya şampiyonu olan kadın voleybol takımı, 2012 yılında ise Kadınlar Avrupa Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali'nde Avrupa Şampiyonluğu'na ulaştı. 2009 yılında CEV Kupası'nda 3'üncü, 2013 yılında 2. olan sarı-lacivertliler, Şampiyonlar Ligi'nde 2010 yılında 2'nci, 2011 ve 2016 yılında 3. oldu.Fenerbahçe'nin erkek ve kadın voleybol takımları tarihlerindeki tüm şampiyonlukları Aziz Yıldırım döneminde yaşadı. Yıldırım zamanında ligde kadın voleybol takımı 5, erkek takımı ise 4 kez mutlu sona ulaştı.

Ali Koç'un yönetim kurulu listesi

Fenerbahçe'nin yeni başkanı Ali Koç'un yönetim kurulu listesinde TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik'in de olduğu önemli isimler yer alıyor.

Ali Koç'un yönetim kurulu listesi
Fenerbahçe yeni başkanını seçti. 16092 oy alarak Aziz Yıldırım'a büyük fark atan Ali Koç, sarı-lacivertli ekibin 37. başkanı oldu.

ALİ KOÇ'UN YÖNETİM KURULU LİSTESİ

Ali Koç'un yönetim kurulu listesinde önemli isimler yer alıyor.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik'in de olduğu Koç'un listesindeki isimler şöyle; 
Asil üyeler: Semih Özsoy, Nevres Erol Bilecik, Mehmet Burhan Karaçam, Sevil Zeynep Becan, Şaban Erdikler, Mustafa Tankut Turnaoğlu, Fethi Pekin, Metin Şen, Turhan Şahin, Mustafa Kemal Danabaş, Acar Sertaç Komsuoğlu, Simla Türker Bayazıt, Ömer Okan, Burak Çağlan Kızılhan.

Yedek üyeler: Belgin Aral, Alper Pirşen, Ozan Korman Tarman, Metin Sipahioğlu, Selahattin Baki, Muhittin İlker Dinçay, Esra Nazlı Ercan. 

Ali Koç: Allah doğrunun yanında oldu

Fenerbahçe'nin Seçimli Olağan Genel Kurulunda 16.092 oy alarak başkan seçilen Ali Koç "Allah doğrunun yanında oldu ve iyilik kazandı" dedi.

Ali Koç: Allah doğrunun yanında oldu
Fenerbahçe'nin 37. başkanı Ali Koç, sonuçların açıklanmasının ardından Ülker Stadyumu'nda ilk açıklamasını yaptı.

Konuşmasında duygusal anlar yaşayan Ali Koç'un zaman zaman gözleri doldu. Büyük bir coşkuyla konuşmasını yapan Koç "Allah doğrunun yanında oldu" dedi.

HEPİMİZE HAYIRLI OLSUN

İşte Ali Koç'un açıklamaları:

"Evet, Fenerbahçe Seçimli genel Kurulu neticesi hepimize hayırlı olsun. Nereden başlayacağım, ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Hiçbir şey planlamadım, dereyi görmeden paçaları sıvayan biri değilim. Divan'a yemeğe gidelim dedim ama yer bulamadık, o kadar plansızım. Ben sizleri tebrik ederim, çocuğundan dedesine, büyük babaannesine kadar... Ben, sizler sayesinde bu başarının vitriniyim, 'Kim kazanırsa büyük farkla kazanacak' dedim. Siz, bana ve ekibime öyle şeyler yaşattınız ki çok emindik kendimizde ama 'Acaba bir şeyi yanlış mı görüyoruz, hiç kongre yapmadık, kongreler farklıdır, bir şeyi yanlış mı görüyoruz?' dedik. Tekrar söylüyorum kimseye biat etmedik, kimseden menfaat beklemedik. Aynaya baktığımızda kendimizi sorgulayacağımız ilişkiye girmedik. Bu kadar organik olabilirdi bir kampanya ve bu da sizin sayenizde. "

YOLDA TUZAKLAR OLDU
"Yolda tuzaklar da oldu, üye bilgileri getirenler de oldu, aba altından sopa göstermek için iyilik adı altında kötülük yapanlar da oldu ama biz bildiğimiz yolda gittik. Korkacağımız bir şey yoktu."

ALLAH DOĞRUNUN YANINDA OLDU

"Burada en büyük teşekkürü aileme ediyorum. Belki onlar mutfakta değillerdi ama benim bangır bangır, dönüşü olmayan yola çıkmama, her türlü riske, her türlü iftiraya göğüs germemde yanımda oldular. Bugün dediler ki 'Kaybetsen de üzülme, Allah en hayırlısını verir.' Allah verdi, Allah doğrunun yanında oldu. İyilik kazandı. Hep beraber başardık ama esas yolculuk şimdi başlıyor. Çok zor bir yolculuğa hep beraber çıkıyoruz. Nasıl yanımızda durdunuz, bizi hep inandırdınız ve hep beraber başardıysak, bundan sonra da Fenerbahçemiz için hep berabere başarabiliriz. Herkesin çorbada tuzu olacak, elimizde sihirli değnek yok. Ben ve arkadaşlarım, hayallerimizi gerçekleştireceğimiz iklimi sizlere sunacağız ve hep berabere başaracağız. Bayrakları çıkarmaya hazır olun, eski günlere hazır olun, mutlu olmaya, övünmeye hazır olun. Allah hepinizde razı olsun."

Ali Koç'un Aykut Kocaman görüşü
Fenerbahçe'nin yeni başkanı Ali Koç oldu. Koç'un başkanlığının ardından ise gözler Aykut Kocaman'a çevrildi.
Ali Koç'un Aykut Kocaman görüşü
Fenerbahçe'de Ali Koç'un başkanlığının ardından resmen yeni bir dönem başladı. Aziz Yıldırım'ın 20 yıllık başkanlığını bitiren Koç'un ise yola Aykut Kocaman'la devam etmesi beklenmiyor.

ALİ KOÇ'UN KAFASINDA AYKUT KOCAMAN YOK

Sarı-lacivertli ekibin yeni başkanı Ali Koç, Fenerbahçe'nin başına başka bir teknik adam getireceğinin sinyallerini verdi. Aykut Kocaman'ın camiaya büyük hizmetler verdiğinin her defasında belirten Koç bir diğer yandan da taraftarın beklentilerinin olduğunu ifade etti.

"TARAFTARIN BEKLENTİSİ VAR"

Sarı-lacivertli ekibin taraftarları her fırsatta Aykut Kocaman'ın oynattığı futbolu eleştiriyor. Daha ofansif oynamaları gerektiğini düşünen taraftarlar da Ali Koç'a Kocaman'ın gönderilmesi yönünde baskı yapıyor. 

Taraftarın sesine kulak vereceğini ifade eden Ali Koç da katıldığı bir programda, "Aykut Hoca bir hocadan fazlası. İnsanlığı, adamlığı, duruşları çok iyi. 3 Temmuz'da biz çok şeyler yaşadık. Allah bir daha yaşatmasın. Birçok oyuncumuz gitti. Aykut hoca bu dönemde çok iyi bir liderlik gösterdi. Aykut hoca ile devam etmek çok isterdik. Ancak taraftarda öyle bir beklenti var ki, bu beklentiyi gözardı etmemek lazım" demişti.

Ali Koç'un teknik direktör adayları
Takımın başına yabancı bir teknik direktör getirmeyi planlayan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un, aralarında Luis Enrique'nin de olduğu 5 hoca adayı var.
Ali Koç'un teknik direktör adayları
Aziz Yıldırım'a büyük fark atarak Fenerbahçe'nin 37. başkanı olan Ali Koç'un ilk yapacağı icraat yeni teknik direktörü belirlemek olacak.

Koç'un ilk olarak Barcelona'nın eski teknik direktörü Luis Enrique'yle görüştüğü ortaya çıktı.

İşte Koç'un 5 hoca adayı;:

LUIS ENRIQUE

Fenerbahçe'ye yeni bir futbol anlayışı getirmek isteyen Ali Koç'un, son olarak Barcelona'yı çalıştıran Luis Enrique'ye takımı emanet edebileceği kaydedildi. Barcelona altyapısında futbola başlayan ve Roma ile Celta Vigo'da çalıştıktan sonra 2014-2017 yılları arasında Barça'yı çalıştıran 48 yaşındaki teknik adamın Şampiyonlar Ligi ve Süper Kupa şampiyonluğu da dahil olmak üzere kariyerinde 10 kupa bulunuyor.

LAURENT BLANC

Kariyerine Bordeaux'ta başlayan ve Fransa Milli Takımı'nı 2 yıl çalıştırdıktan sonra 2013-2016 yılları arasında Paris Saint-Germain'de görev alan Laurent Blanc, 2 sezondur dinleniyor. Daha önce de Fenerbahçe ile birçok kez ismi anılan Fransız teknik adamın, bu sezon takım çalıştırmaya geri dönmek istediği belirtiliyor. Hem Bordeaux, hem Paris saint-Germain ile şampiyonluk yaşayan 53 yaşındaki teknik adamın kariyerinde 14 kupa zaferi var.

MAURIZIO SARRI

Napoli'de 3 yıldır uyguladığı sistem ile futbol kamuoyunun takdirini alan ve ekibini Juventus ile şampiyonluk yarışına takımı sokmayı başaran Sarri, anlaşma sağlanamaması üzerine İtalyan ekibinden ayrıldı. İsmi Chelsea ile anılan ancak İngiliz deviyle de henüz anlaşamayan tecrübeli teknik adamın, Türkiye'ye doğru yola çıkma ihtimalinin de olduğu kaydediliyor. 18 yıllık teknik adamlık kariyeri boyunca İtalya'dan çıkmayan Sarri'nin, kariyerinde kupa sevinci ise bulunmuyor.

JORGE JESUS

İsmi geçtiğimiz yıllarda da birçok kez Fenerbahçe ile anılan Jorge Jesus, Sporting'de yaşanan sorunlar nedeniyle ayrılığın eşiğinde. Arap yarımadasından kulüplerle de temasa geçtiği belirtilen 63 yaşındaki hoca, 17 yıllık kariyerinde Portekiz'den dışarı çıkmadı. 4-4-2 sistemini tercüh etmesiyle bilinen deneyimli antrenör, Portekiz kariyerinde tam 11 kez kupa sevinci yaşadı.

MARCELO BIELSA

Futbol aşıklarının favori teknik adamlarından Bielsa, geçen sezon Lille'de yaşanan büyük hayal kırıklığının ardından bir kez daha görev başına geçmek için teklif bekliyor. Göze hoş gelen bir oyun oynatmaya çalışan ve gençlere de önem veren 62 yaşındaki teknik adamın, oyun oynatmadaki başarısı kupa olarak ise geri dönüş yapmıyor. Arjantin ile 2004'te Olimpiyatlarda bir şampiyonluk yaşayan Bielsa'nın kariyerinde başka kupa bulunmuyor.

..

Bu haber 200562 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşte Başkan Erdoğan'ın açılışını yaptığı Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi! Özellikleriyle kendisine hayran bıraktı!.
İşte Başkan Erdoğan'ın açılışını yaptığı...
Almanya'daki ırkçı saldırıda yeni detaylar: Saldırgan önce annesini öldürdü sonra intihar etti!.
Almanya'daki ırkçı saldırıda yeni detaylar: Saldırgan önce...